Twitter Ojca Św.

Kapłaństwo


Kapłaństwo urzędowe, czyli hierarchiczne, biskupów i prezbiterów oraz kapłaństwo wspólne wszystkich wiernych, chociaż „jedno i drugie... we właściwy sobie sposób uczestniczy w jedynym kapłaństwie Chrystusowym”, różnią się jednak co do istoty, będąc sobie „wzajemnie przyporządkowane”. W jakim sensie? Podczas gdy kapłaństwo wspólne wiernych urzeczywistnia się przez rozwój łaski chrztu, przez życie wiarą, nadzieją i miłością, przez życie według Ducha, to kapłaństwo urzędowe służy kapłaństwu wspólnemu. Przyczynia się ono do rozwoju łaski chrztu wszystkich chrześcijan. Jest ono jednym ze środków, przez które Chrystus nieustannie buduje i prowadzi swój Kościół. Dlatego przekazuje się je przez osobny sakrament, a mianowicie sakrament święceń.
Katechizm Kościoła Katolickiego 1547

 

 

Pismo Święte o kapłaństwie:

  • Zbliżając się do Tego, który jest żywym kamieniem, odrzuconym wprawdzie przez ludzi, ale u Boga wybranym i drogocennym, wy również, niby żywe kamienie, jesteście budowani jako duchowa świątynia, by stanowić święte kapłaństwo, dla składania duchowych ofiar, przyjemnych Bogu przez Jezusa Chrystusa. 1P 2, 4-5
  • Duch Pana Boga nade mną, bo Pan mnie namaścił. Posłał mnie, by głosić dobrą nowinę ubogim, by opatrywać rany serc złamanych, by zapowiadać wyzwolenie jeńcom i więźniom swobodę; aby obwieszczać rok łaski u Pana, i dzień pomsty dla naszego Boga; aby pocieszać wszystkich zasmuconych, by rozweselić płaczących na Syjonie, aby dać im wieniec, zamiast popiołu, olejek radości zamiast szaty smutku, pieśń chwały zamiast zgnębienia na duchu. Wy zaś będziecie nazywani kapłanami Pana, mienić was będą sługami Boga naszego. Tak mówi Pan: «Oddam im nagrodę z całą wiernością i zawrę z nimi wieczyste przymierze. Plemię ich będzie znane wśród narodów i między ludami ich potomstwo. Wszyscy, którzy ich zobaczą, uznają, że oni są szczepem, który Pan pobłogosławił». Iz 61, 1-3a., 6a., 8b-9
  • Łaska wam i pokój od Jezusa Chrystusa, świadka wiernego, pierworodnego umarłych i władcy królów ziemi. Temu, który nas miłuje i który przez swą krew uwolnił nas od naszych grzechów i uczynił nas królestwem, kapłanami dla Boga i Ojca swojego, Jemu chwała i moc na wieki wieków. Amen. Oto nadchodzi z obłokami i ujrzy Go wszelkie oko i wszyscy, którzy Go przebodli. I będą Go opłakiwać wszystkie pokolenia ziemi. Tak: Amen. Jam jest Alfa i Omega, mówi Pan Bóg, który jest, który był i który przychodzi, Wszechmogący. Ap 1, 4-8

 

Kapłani i zakonnicy pochodzący z parafii Wielogłowy:

  • O. Józef Andrasz
    ur. 16.10.1891r. w Wielopolu
    zm. 01.02.1963r. w Krakowie
    Święcenia kapłańskie otrzymał 19.02.1919r.
    Zakon Towarzystwa Jezusowego
  • O. Jan Rejentowicz - O. Metody
    ur. 0311.1904r. w Dąbrowie
    zm. 26.03.1986r. w Jaśle
    Święcenia kapłańskie otrzymał 07.07.1930r.
    Zakon OO. Franciszkanów
  • O. Stanisław Nawrocki
    ur. 03.05.1915r. Kurów
    zm. 10.03.1986r. w Krakowie
    Święcenia kapłańskie otrzymał 04.09.1941r.
    Zakon Towarzystwa Jezusowego
  • Ks. Kazimierz Fedko
    ur. 03.10.1911r. w Wielogłowach
    Święcenia kapłańskie otrzymał 02.05.1937
  • Ks. Jan Bulanda
    ur. 30.01.1900r. w Wielogłowach
    Święcenia kapłańskie otrzymał 29.06.1924
  • Ks. Michał Wójs
    ur. 23.09.1938r. w Dąbrowie
    Święcenia kapłańskie otrzymał 19.06.1965
    Kapłan Diecezji Kieleckiej
  • Ks. Józef Słaby
    ur. 15.03.1942r. w Ubiadzie
    Święcenia kapłańskie otrzymał 02.06.1968r.
    Kapłan Diecezji Tarnowskiej
  • Ks. Władysław Raczek
    ur. 02.01.1941r. w Kurowie
    zm. 03.05.1997r. w parafii Biesiadki - Proboszcz
    Święcenia kapłańskie otrzymał 27.06.1965r.
    Kapłan Diecezji Tarnowskiej
  • O. Longin Pachta
    ur. 21.08.1949r. w Dąbrowie
    Święcenia kapłańskie otrzymał 29.06.1987r.
    Kapan Towaryzstwa Jezusowego
  • Ks. Marian Zając
    ur. 15.08.1959r. w Ubiadzie - Nowy Sącz
    Święcenia kapłańskie otrzymał 26.05.1985r.
    Kapłan Diecezji Tarnowskiej
    Profesor KUL
  • Ks. Marian Górowski
    ur. 16.05.1960r. w Ubiadzie - Nowy Sącz
    Święcenia kapłańskie otrzymał 26.05.1985r.
    Kapłan Diecezji Tarnowskiej
  • Ks. Zbigniew Szarata
    ur.0709.1961r. w Woli Kurowskiej
    Święcenia kapłańskie otrzymał 23.05.1987r.
    Zgromadzenie Zmartwychwstania Pańskiego
  • Ks. Krzysztof Rybski
    ur. 27.10.1967r. w Nowym Sączu
    zam. Wola Kurowska
    Święcenia kapłańskie otrzymał w 1992r.
    Kapłan Diecezji Tarnowskiej
  • Ks. Edward Janikowski
    ur. 30.01.1972r. w Nowym Sączu
    zam. Ubiad
    Święcenia kapłańskie otrzymał 17.05.1997r.
    Kapłan Diecezji Tarnowskiej
  • O. Rafał Śląski
    ur. 07.10.1973r. w Nowym Sączu
    zam. Ubiad
    zm. 25.07.2009r. Łódź
    Święcenia kapłańskie otrzymał  11.09.1999r.
    Zakon Karmelitów Bosych
  • O. Wacław Dominik
    ur. 10.08.1973r. w Nowym Sączu
    zam. Dąbrowa
    Święcenia kapłańskie otrzymał  30.06.2001r.
    Stowarzyszenie Misji Afrykańskich
  • Ks. Paweł Lewnadowski
    ur.15.11.1984r. w Nowym Sączu
    zam. Dąbrowa
    Święcenia kapłańskie otrzymał  30.05.2009r.
    Kapłan Diecezji Tarnowskiej
    Student KUL
  • Ks., Jan Baran
    ur. 23.05.1985r. w Nowym Sączu
    zam. Ubiad
    Święcenia kapłańskie otrzymał 29.05.2010r.
    Kapłan Diecezji Tarnowskiej
  • Ks. Tomasz Kaczor
    ur. 25.03.1988r. w Nowym Sączu
    zam. Wielogłowy
    Święcenia kapłańskie otrzymał 30.05.2015r.
    Kapłan Diecezji Tarnowskiej

Siostry zakonne pochodzące z parafii Wielogłowy:

  • S. Julitta Janina Dominik
    ur.28.12.1927r. w Dąbrowie
    SS. Służebniczki BDNP
  • S. Otylia Stanisawa Dominik
    ur.15.06.1932r. w Dąbrowie
    SS. Służebniczki BDNP
  • S. Maria Mansueta Bajda
    ur. 02.05.1929r. w Zabełczu
    SS. Orionistki Małe Misjonarki Miłosierdzia
  • S. Edwina Maria Połomska
    ur. 05.09.1939r. w Ubiadzie
    SS. Służebniczki BDNP
  • S. Świętosława Józefa Połomska
    ur. 26.01.1948r. w Ubiadzie
    zm. 16.02.2008r.
    SS. Służebniczki BDNP
  • S. Tarsylia Zofia Połomska
    ur. 0404.1952r. w Ubiadzie
    SS. Służebniczki BDNP
  • S. Angelika Kazimiera Fecko
    ur. 27.03.1937r. w Zabełczu
    SS. Służebniczki Starowiejskie
  • S. Celina Józefa Słaby
    ur. 16.03.1940r. w Ubiadzie, zm. 1976r.
    SS. Józefitki
  • S. Kinga Helena Słaby
    ur. 17.01.1945r. w Ubiadzie
    SS. Nazaretanki
  • S. Cyryla Helena Zarzeka
    ur.07.06.1947r. w Ubiadzie
    SS. Karmelitanki Dzięciątka Jezus
  • S. Maksymiliana Helena Bochenek
    ur. 21.03.1951r. w Wielogłowach
    SS. Felicjanki
  • S. Tomasza Nenadeta Bocheńska
    ur. 09.08.1963r. w Nowym Sączu
    zam. Wielogłowy
    Śluby wieczyste 16.10.1991r. w Czernej
    Zgromadzenie Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus
  • S. Łukasza Urszula Kasprzyk
    ur. 27.09.1964r. w Nowym Sączu
    zam. Wielogłowy
    Śluby wieczyste 16.10.1991r. w Czernej
    Zgromadzenie Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus

Klerycy:

  • Kl. Mateusz Mastalerz

 

WYKAZ KAPŁANÓW PRACUJĄCYCH W PARAFII WIELOGŁOWY

   Lp.     Nazwisko i imię Rok przybycia Funkcja
1. Ks. Zdychowicz Krzysztof 1467r. prob.
2. Ks. Maciej z Kozbyc 1529r. prob.
3. Ks. Zdychowicz Krzysztof 1613r. prob.
4. Ks. Bukowski Stanisław 1624r. prob.
5. Ks. Niedziałkowski Stanisław 1647r. wik.
6. Ks. Potrzebowicz Wojciech 1648r. wik.
7. Ks. Gargulowicz Andrzej 1649r. wik.
8. Ks. Warszaszewicz Andrzej 1650r. wik.
9. Ks. Kuleski Stanisław 1655r. adm.
10. Ks. Iraszowski Aleksander 1655r. prob.
11. Ks. Królikowic Wawrzyniec 1657r. wik.
12. Ks. Iraszowski Kazimierz 1659r. wik.
13. Ks. Pindorowicz Wojciech 1660r. wik.
14. Ks. Miłakowski Bartomiej 1661r. wik.
15. Ks. Polityński Piotr 1664r. wik.
16. Ks. Rzyszkiewicz Wojciech 1668r. wik.
17. Ks. Przzszowski Andrzej 1670r. wik.
18. Ks. Rzzszkiewicz Józef 1670r. wik.
19. Ks. Zieliński Jan 1671r. wik.
20. Ks. Kaniecki Andrzej 1676r. wik.
21. Ks. Drezgowic Franciszek 1681r. wik.
22. Ks. Kaniecki Andrzej 1681r. wik.
23. Ks. Kaliszewski Michał 1682r. prob.
24. Ks. Thome Maciej 1683r. wik.
25. Ks. Marczykiewicz Zygmunt 1685r. wik.
26. Ks. Gorlicki Karol 1698r. wik.
27. Ks. Kaliszewski Wojciech 1698r. prob.
28. Ks. Szymański Wojciech 1699r. wik.
29. Ks.  Iraszewski Jan 1706r. wik.
30. Ks. Krzyżecki Andrzej 1712r. wik.
31. Ks. Filipowski Michał 1715r. adm.
32. Ks. Bocheński Michał 1716r. prob.
33. Ks. Golczański Jan 1716r. wik.
34. Ks. Szymański Wojciech 1719r. wik.
35. Ks. Kęcki Jakub 1719r. prob.
36. Ks.Szymański Wojciech 1719r. wik.
37. Ks. Madejski Jan 1719r. wik.
38. Ks. Justoski Jan 1719r. prob.
39. Ks. Szymonowicz Jakub 1721r. wik.
40. Ks. Pachmarowicz Marcin 1722r. wik.
41. Ks. Kukliński Jan 1728r. prob.
42. Ks. Pankowski Wojciech 1728r. wik.
43. Ks. Karwiński Krzysztof 1729r. wik.
44. Ks. Richter Norbert 1730r. wik.
45. Ks. Koziński Szymon 1731r. wik.
46. Ks. Olszyński Antoni 1732r. prob.
47. Ks. Szymczak Maciej 1734r. wik.
48. Ks. Brezidowski Mikołaj 1740r. wik.
49. Ks. Staszkiewicz Maciej 1741r. wik.
50. Ks. Nowakiewicz Tomasz 1741r. wik.
51. Ks. Szlachtowski Jan 1781r. wik.
52. Ks. Broniszowski Mateusz 1782r. wik.
53. Ks. Kawczyk Wiesław 1798r. prob.
54. Ks. Kaliszowski Andrzej 1803r. wik.
55. Ks. Bawalski Krzysztof 1811r. adm.
56. Ks. Lalikiewicz Marcin 1811r. wik.
57. Ks. Berdychowski Jan 1812r. adm.
58. Ks. Szynowczyński Józef 1812r. prob.
59. Ks. Kaletowicz Józef 1817r. adm.
60. Ks. Molitoris Jan 1818r. prob.
61. Ks. Czajewicz Łukasz 1825r. adm.
62. Ks. Szmolleń Marcin 1825r. prob.
63. Ks. Truzl;ewicz Michał 1834r. adm.
64. Ks. Purzycki Hipolit 1835r. prob.
65. Ks. Batoń Ignacy 1850r. adm.
66. Ks. Rybicki Ignacy 1851r. prob.
67. Ks. Buczyński Jan 1865r. adm.
68. Ks. Piątek Józef 1865r. prob.
69. Ks. Adamczyk Józef 1900r. adm.
70. Ks. Stasiński Jan 1900r. prob.
71. Ks. Śledz Józef 1925r. adm.
72. Ks. Szymowski Karol 1925r. prob.
73. Ks. Krupczak Antoni 1952r. prob.
74. Ks. Nowak Stanisław 1958r. wik.
75. Ks. Skrzek Bronisław 1962r. wik.
76. Ks. Mardeusy Adam 1965r. wik.
77. Ks.Worek Józef 1968r. wik.
78. Ks. Śpiewak Jan 1975r. wik.
79. Ks. Rzeszutko Kazimierz 1980r. wik.
80. Ks. Szara Jacek 1982r. wik.
81. Ks. Bielak Henryk 1982r. wik.
82. Ks. Starzec Kazimierz 1983r. prob.
83. Ks. Guzik Ryszard 1984r. wik.
84. Ks. Mikos Ryszard 1986r. wik.
85. Ks. Kęska Edward 1990r. wik.
86. Ks. Krajewski Andrzej 1995r. wik.
87. Ks. Kędryna Andrzej 1998r. wik.
88. Ks.Gadzina Andrzej 2000r. wik.
89. Ks. Trela Stanisław 2000r. wik.
90. Ks. Rafał Zborowski 2003r. wik.
91. Ks. Dariusz Piechnik 2005r. wik.
92. Ks. Paweł Kaim 2006r. wik.
93. Ks. Mirosław Florek 2007r. wik.
94. Ks. Paweł Król 2008r. wik.
95. Ks. Tomasz Garwol 2009r. wik.
96. Ks. Starzec Kazimierz 2012r. emeryt
97. Ks. Ryszard Mikos 2012r. prob.
98. Ks. Kamil Kopyt 2012r. wik.
99. Ks. Marcin Niwa 2013r. wik.
100. Ks. Witold Tadeusiak 2015r. wik.
101. Ks. Zygmunt Frączek 2016r. wik.
102. Ks. Fabian Grębski 2018r. wik.

 

  • Dodaj link do:
  • facebook.com